Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 Soundtrack
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 Soundtrack

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack

یادداشت های سردبیر آلبوم موسیقی متن فیلم Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 Soundtrack قسمت دوم هری پاتر و یادگاران مرگ که توسط الکساندر دسپلا ساخته شده.
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 Soundtrack

هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم

آلبوم موسیقی متن Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack

هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت دوم، آخرین فیلم از مجموعه ی به یادماندنی و زیبای هر پاتر که توسط جی. کی. رولینگ نوشته شده. این مجموعه راه زیادی رو اومده و قسمت آخر هم پایان زیبایی در وصف این مجموعه بود. کمتر کسی هست که موسیقی متن و تم اصلی مجموعه ی Harry Potter یعنی شاهکار جان ویلیامز رو نشنیده باشه.

موسیقی برای دنیای اسرار آمیز و جادویی هری پاتر. از قسمت اول این مجموعه تا آخرین قسمت یعنی Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack آهنگسازان مختلفی روی هر قسمت از این مجموعه کار کردن و قسمت اول یا ساخت تم اصلی این مجموعه هم توسط جان ویلیامز ساخته شده.

در کل جان ویلیامز با ساخت آلبوم موسیقی متن اولین قسمت از مجموعه ی هری پاتر قالب و فضای آلبوم های موسیقی متن قسمت های بعد رو هم آماده کرده و آهنگسازان قسمت های دیگه از همون سبک و قالب پیروی میکردن. از بین 4 آهنگسازی که وظیفه ی ساخت آلبوم های موسیقی متن این مجموعه رو بر عهده داشتن، سه هنرمند یعنی جان ویلیامز، نیکولاس هوپر و الکساندر دسپلا آثار برجسته تر و درگیر کننده تری منتشر کردن.

اگر بخوایم به هر کدوم از آلبوم ها رتبه بدیم، آلبوم موسیقی متن قسمت “شاهزاده دورگه” که ساخته نیکولاس هوپر هست بعد از قسمت اول یعنی “سنگ جادو” که ساخته جان ویلیامز هست رتبه ی بعدی رو داره. اما این به این معنی نیست که قسمت های دیگه ی ان مجموعه آلبوم های خوبی نداشتن.

درواقع مجموعه ی هری پاتر از نظر موسیقی بخاطر اسطوره ای به نام جان ویلیامز، در سطح فوق العاده قرار داشته و رتبه بندی ها هم بر همین اساس هستن. از تم اصلی گرفته تا قطعه های هیجان انگیز و اکشن و قطعه های ناراحت کننده و دراماتیک، همه و همه فوق العاده شنیدنی و زیبا هستن و هرکدوم روایتگر این داستان بینظیر هستن. خب، بیاید به آلبوم موسیقی متن این قسمت بپردازیم :

آلبوم موسیقی متن فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم

بالاتر هم اشاره کردیم الکساندر دسپلا وظیفه ی آهنگسازی آلبوم موسیقی متن Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack رو بر عهده داشته. این آلبوم که 25 قطعه داره، فضای اکثر قطعاتش تاریک و غم انگیز هستن. این مورد با توجه به فضای کلی قسمت آخر این مجموعه کاملا تصمیم درستی بوده و نتیجه ی فوق العاده ای هم داشته. این قسمت حقایق باورنکردنی رو از اعماق داستان بیرون میکشه و اونها رو بصورت غیر منتظره با مخاطب به اشتراک میزاره.

در واقع تمامی قسمت های قبلی ساخته شدن تا مخاطب به این حقیقت ها پی ببره و داستان هری پاتر به تکامل برسه. پس، الکساندر دسپلا کار سختی رو در پیش داشت چون آلبوم موسیقی متن Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack یکی از حساسترین پروژه های اون زمان بود. اولین قطعه از این آلبوم ؟ اسمش چی میتونه باشه؟

آلبوم موسیقی متن Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack

Lily’s Theme

تم لیلی (موسیقی اصلی شخصی لیلی)

شاید برای کسانی که هنوز این قسمت رو ندیدن زیاد معنی نداشته باشه، ولی برای افرادی که این قسمت رو تماشا کردن پر از حرف هست. این قطعه در سکانس های اولیه، جایی که پروفسور اسنیپ رو میبینیم که خیره به حیاط مدرسه شده، پخش میشه. غرق شده در افکار و خاطرات. تصمیم های درست و غلط…

Severus And Lily

سوروس و لیلی

اگر بگیم شاید تمامی این قسمت ها ساخته شدن تا ما به این سکانس از فیلم برسیم، بیراه نگفتیم. تاثیرگذارترین سکانس در بین تمامی سری فیلم های هری پاتر مطمعنا در این فیلم زمانی هست که این موسیقی پخش میشه. جایی که دیواری که در مقابل حقیت بود فرو میریزه. جایی که تمامی باور ها به چالش کشیده میشن. قدرت حقیقی الکساندر دسپلا در خلق این قطعه رو فقط زمانی متوجه میشید که این سکانس رو ببینید و بعد از دیدنش بنشینید و به این موسیقی گوش بدید و ثانیه و به ثانیه اتفاقات رو دوباره در ذهنتون مرور کنید.

شاید آلبوم موسیقی متن فیلم Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Soundtrack بهترین آلبوم این مجموعه نباشه، اما مطمعنا آلبوم فوق العاده زیبا و تاثیرگذاری هست و بهتون پیشنهاد میکنم این آلبوم رو از دست ندید.

بیشتر از Mohsen

Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *